Інвертори

Як вибрати інвертор: Що треба знати про системи автономного живлення

Як вибрати інвертор: Що треба знати про системи автономного живлення 1 ⚡ eStrum

Інвертор є “серцем” системи резервного або автономного живлення. Так як вибрати інвертор? Від його вибору залежить, як довго і якісно працюватиме вся система. Нижче розглянемо параметри інвертора, куди варто звернути увагу під час виборів устаткування. 

Форма вихідного сигналу – синусоїдальний чи псевдосинусоїдальний?

Це залежить від типу вашого навантаження – якщо в її складі тільки прості споживачі (освітлення, комп’ютер, телевізор), то можна використовувати псевдосинусоїдальну форму вихідного сигналу. Якщо щось складніше, то лише «чистий синус». Це будь-які споживачі, де є мотори (наприклад, холодильник, пилосос, насоси опалення) або потужне реактивне навантаження (наприклад, НВЧ печі). Але якщо ще 5-7 років тому різниця між інверторами з чистим синусом та псевдосинусом була значною, то зараз вона мінімальна. Тому немає сенсу брати несинусоїдальні інвертори.

Напруга акумуляторних батарей

Напруги АКБ необхідно вибирати, виходячи з потужності інвертора. Чим вище напруга блоку АКБ, тим менше втрат на дротах до АКБ і «легша» робота для інвертора. На даний момент оптимальним співвідношенням слід вважати наступне: – для систем потужністю до 800-1000 Вт, варто застосовувати групу АКБ на 12В. – Для систем потужністю 1000 до 3000 Вт, варто застосовувати групу АКБ на 24В. – для систем потужністю понад 3000 Вт, варто застосовувати лише групу АКБ на 48В. 

Номінальна вихідна потужність

Вихідна потужність повинна бути достатньою для живлення вибраних навантажень, а також враховувати їх тип. Важливо, щоб номінальна вихідна потужність інвертора була більшою за суму всіх ваших навантажень, т.к. вони можуть включитися одночасно.

Пікова вихідна потужність

Також треба знати, що деякі споживачі вимагають набагато більшої потужності протягом кількох перших секунд роботи – зазвичай це насоси та компресори. Наприклад, холодильник при включенні компресора споживає вдесятеро більше, ніж написано в його характеристиках. А для запуску насоса водопостачання пікова потужність включення вища в 3-5 разів ніж номінальна. Якщо інвертор не видасть цю потужність, такий споживач не ввімкнеться, а інвертор відключиться із захисту від перевантажень або навіть згоріти. Тому необхідно порахувати пікову потужність, необхідну для запуску ваших навантажень.

ККД

ККД є важливим параметром для інвертора, який використовується в автономних системах – чим він вищий, тим менше він витрачатиме запасеної в «дорогоцінних» АКБ енергії. Для безперебійних систем ККД також важливий, але не є визначальним. Якщо ККД не вказано або нижче 92%, це означає, що інвертор не варто брати для довготривалої автономної роботи.

Поховання холостого ходу

Власне споживання інвертора за відсутності навантаження (так званий холостий хід) не повинно бути високим. Споживання «Х.Х» залежить від напруги АКБ: для сучасного інвертора на 12В – це не повинно бути більш ніж 10-20Вт, на 24В – більш ніж 20-30Вт, на 48В – не вище 45-55Вт. Цей параметр показує, наскільки ефективно буде витрачатися енергія з АКБ за відсутності зовнішнього живлення.

Для зниження власного споживання холостого ходу виробники інверторів використовують функцію «енергозбереження» або «черговий режим». У цьому режимі споживання інвертора знижується 3-10 разів (до 5-10Вт), що дає значну економію. Але, на жаль, не всі споживачі сумісні з таким режимом, тому його застосування можливе у вкрай обмежених випадках.

Захист від позаштатних ситуацій.

Для того, щоб обладнання та ваші споживачі служили довго і не виходили з ладу раніше часу, а також для вашої особистої безпеки, в інверторах реалізовано безліч захистів. Нижче пропонуємо мінімальний список того, що має контролювати і від чого повинен захищати інвертор:

  • – від високої та низької напруги на АКБ,
  • – від короткого замикання (КЗ) у навантаженні,
  • – від навантаження,
  • – Від перегріву.

Робочий температурний спектр

У випадку, якщо Ви плануєте використовувати інвертор у приміщенні, що не опалюється, необхідно звернути увагу на робочий температурний діапазон обраної моделі. Широкий температурний діапазон зазвичай свідчить про те, що його можна використовувати транспорті. Для побутового застосування широкий температурний діапазон не такий важливий – буде достатньо від -10С до +50С.

Час перемикання

Цей параметр є важливим для чутливого навантаження. Зазвичай під нею маються на увазі медичні прилади життєзабезпечення, потужні комп’ютери тощо. Звичайні сучасні побутові прилади, включаючи ТБ, ноутбуки та котли обігріву, не дуже чутливі до цього параметра. Якщо час перемикання дорівнює 20 або 10 мс, цього зазвичай достатньо. Але для важливих споживачів вибирайте онлайн-перетворювачі – вони мають час перемикання 0 мс.

Дисплей та комунікаційні порти

Якщо раніше інвертори мали мінімальний набір параметрів та відображень параметрів, то зараз практично немає пристроїв без дисплеїв. Поступово інвертори ставали все складнішими і звичайні дисплеї вже не можуть забезпечити необхідний набором налаштувань та відображення параметрів. Тому в інвертори додали комунікаційні порти та створили програми для комп’ютера, за допомогою яких стало можливим відображення повної інформації та встановлення тонких налаштувань обладнання.

Моніторинг та віддалене управління

З здешевленням бездротового зв’язку та інтернету стали доступні такі опції, як віддалений моніторинг та керування системою через Інтернет. Більш того, бездротові комунікації дозволяють відмовитися від простих дисплеїв та комунікаційних портів – на екран смартфона та через інтернет все це реалізується краще та простіше. Ці опції перейшли з розряду «дорогих іграшок» у потребу, тепер вони є обов’язковими у будь-якому сучасному інверторі.

Виробник та гарантія

Інвертор купується на тривалий час, тому важливо бути впевненим, що він прослужить довго. Сучасний інвертор – це потужний та складний прилад із мікропроцесорним управлінням. Виробник таких приладів повинен мати великий досвід у їх створенні, гарну історію та сервісні центри для обслуговування обладнання. Перед покупкою перевірте відгуки про виробника та вибрані моделі